Jeśli doskwiera Ci mrowienie, niedowład kończyn lub masz zalecenie lekarskie do wykonania badania EMG, poniżej przedstawiamy lekarzy specjalistów, którzy wykonują to badanie w naszym mieście Radom.
więcej
Badanie EMG, czyli elektromiografia, jest metodą diagnostyczną, która pozwala na ocenę aktywności bioelektrycznej mięśni, na podstawie czego można wnioskować o stanie funkcjonalnym nerwu (który występuje w uszkodzonym mięśniu). Badanie to pomaga specjaliście w określeniu umiejscowienia i zasięgu występowania zmian chorobowych, nasilenia i charakteru uszkodzeń mięśni i nerwów obwodowych.
Dla sprawnego mięśnia charakterystyczne jest równomierne rozłożenie jonów sodu i potasu w komórkach i przestrzeniach między nimi, dzięki czemu łatwo przenikają przez błonę komórki. Występujące patologie doprowadzają do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki, względem jej błony komórkowej. Jeżeli czynność elektryczna mięśni została zaburzona, zobrazuje to wynik elektromiografii.
Badanie EMG nie jest bolesne, jednak powoduje uczucie silnego dyskomfortu, zwłaszcza w trakcie stymulacji nerwu podczas skurczów mięśni oraz w momencie, w którym pojawia się silne mrowienie. Elektrody igłowe są bardzo cienkie, więc nie powodują wyraźnego uczucia bólu, jednak także mogą stwarzać pewien dyskomfort.