Biopsje wykonywane przez lekarza specjalistę, w gabinetach przystosowanych do tego celu w mieście Radom, a ogłaszającego się w naszej gazecie, dają doskonałe efekty diagnostyczne.
więcej
Biopsja to zabieg polegający na pobraniu próbki tkanki (z ludzkiego organu – np. wątroby, żołądka, nerki) lub też kawałka skóry, w celu wykonania na nich specjalistycznego badania laboratoryjnego. Ze względu na skuteczność w zakresie diagnozy, cieszy się on dużą popularnością.
Wskazaniem do wykonania biopsji jest podejrzenie wykrytej zmiany nowotworowej w toku badania usg, tomografii lub samobadania, a także w przypadku wystąpienia obrzęku lub nacieku.
Są różne odmiany biopsji :
– Skórna odmiana tego badania jest najczęściej wykonywanym zabiegiem. Dzieli się ją na 2 grupy – cienkoigłową i grubo igłową.
Biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu badanego miejsca cienką igłą, kontroluje się ją wzrokowo, przez USG lub tomograf. Nie wymaga ona zastosowania znieczulenia i służy do wykrywania m.in. guzków tarczycy, schorzeń wątroby, guzów piersi, problemów z nerkami i prostatą, a także kłopotów z mięśniem sercowym.
Biopsja gruboigłowa natomiast odbywa się pod znieczuleniem i przeprowadza się ją przy użyciu grubszej igły, która pozwala na pobranie wycinka miejsca, w którym znajdują się komórki przy zaawansowanym nowotworze.
– Biopsja chirurgiczna potrzebna jest, gdy bardzo trudno dostać się do zmiany lub jeśli jest ona na tyle duża, że nie można pobrać jej wycinka z wykorzystaniem igły. W trakcie zabiegu chirurgicznego lekarz pobiera wówczas całą zmianę, bądź jej fragment, korzystając ze skalpela. Uzyskanie materiału do badania następuje przy klasycznej operacji lub też podczas laparoskopii.
– Biopsja endoskopowa to z kolei zabieg pobrania fragmentu zmiany w obrębie układu pokarmowego, wykonywany podczas kolonoskopii lub gastroskopii, z wykorzystaniem małych kleszczyków.