Szukasz – lekarz alergolog Radom? Dobrze trafiłeś. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych w tym zakresie usług w Radomiu. więcej
Przewlekły katar, swędzenie oczu, duszności, kichanie, wysypka skórna te dolegliwości powinny skłonić nas do odwiedzenia lekarza alergologa.
Lekarz alergolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wywołanych przez alergeny. Alergeny to substancje, które powodują gwałtowną reakcję uczuleniową. Jej przyczyną jest nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź naszego układu immunologicznego. Alergeny dzielimy na :
– wziewne – wnikają do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Są nimi pyłki, kurz, roztocza, zarodniki grzybów;
– pokarmowe – wnikają do naszego organizmu wraz z spożywanym pokarmem. Częstymi uczulaczami są mleko krowie, orzechy, jaja, owoce;
– kontaktowe – powstaje reakcja uczuleniowa po kontakcie alergenu z skórą. Są nimi często kosmetyki, konserwanty, nikiel, chrom;
– lekowe – czasami musimy zażywać leki, one także mogą być przyczyną naszej alergii. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na stosowane substancje lecznicze. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę alergie krzyżowe powstałe w czasie zażywania większej ilości różnych leków.Diagnostyka medyczna przeprowadzona przez lekarza alergologa polega na zastosowaniu testów alergicznych. Pozwalają one rozpoznać, który alergen wywołuje objawy uczulenia. W zależności od typu podejrzewanej alergii, lekarz może się zdecydować na wykonanie:
– Testów skórnych – popularna metoda, w trakcie której nanosi się na skórę substancję potencjalne uczulającą, a następnie obserwuje reakcję. W zależności od podejrzewanego typu alergii, wykonuje się testy: punktowe, śródskórne oraz płatkowe.
– Badania krwi – za ich pomocą oznacza się poziom przeciwciał IgE dla poszczególnych alergenów.
– Testów prowokacyjnych – inaczej testów ekspozycyjnych, w trakcie których pacjent jest wystawiany na bezpośrednie działanie alergenu. Ustala się je indywidualnie z lekarzem.
– Próby eliminacyjnej – stosuje się ją w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Na określony czas pacjent musi wyeliminować z jadłospisu produkty potencjalnie alergizujące.